اگر خواهان افزایش قد هستید بخوانید | جوانها

اگر خواهان افزایش قد هستید بخوانید

فارس: دو عامل ژنتيك و محيط تعيين كننده ميزان قد هستند. از بين اين دو عامل، ژنتيك نقش مهم تري را ايفا مي كند. تغذيه مناسب، تمرينات ورزشي و سلامت عمومي فرد با ميزان رشد قد ارتباط مستقيم دارند.

دو عامل ژنتيك و محيط تعيين كننده ميزان قد هستند. از بين اين دو عامل، ژنتيك نقش مهم تري را ايفا مي كند. تغذيه مناسب، تمرينات ورزشي و سلامت عمومي فرد با ميزان رشد قد ارتباط مستقيم دارند.

رشد قد فرايندي طبيعي و عمدتا موروثي است كه مي توان از طرق مختلف به پيشرفت اين روند كمك كرد اما اين را هم بايد به ياد داشت كه افزايش قد فرايندي يك شبه نيست. فرد بايد اين روش هاي طبيعي را روزانه و بطور مداوم به كار گيرد تا در درازمدت به نتيجه مطلوب برسد.

رشد قد از زمان تولد تا پايان دوران بلوغ ادامه دارد. در طول اين مدت از طريق رژيم هاي غذايي مناسب و تمرينات خاص ورزشي مي توان ميزان رشد را افزايش داد. در پسرها بيشترين ميزان افزايش قد از 13 تا 20 سالگي و در دختران از 11 تا 18 سالگي است.

از آنجا كه ميزان ترشح هورمون تستوسترون در پسرها بيشتر است، رشد استخوان ها در آنها بيشتر بوده و در نتيجه آنان در مقايسه با دختران قد بلندتر مي شوند.

تمرينات ورزشي
تمرينات ورزشي مخصوص افزايش قد بايد صبح زود انجام شود. اين تمرينات شامل حركات كششي، آويزان شدن از بارفيكس، شنا و … است.

حركات كششي
يكي از موثرترين تمرينات براي افزايش قد حركات كششي است كه هركس بدون نياز به لوازم ورزشي مي تواند آنها را انجام دهد. به كمك اين حركات ماهيچه ها تقويت مي شوند، غضروف ستون فقرات صخيم تر شده و در نهايت باعث افزايش قد مي شود.

بارفيكس
فرد بايست روزانه چند مرتبه و هر بار 10 تا 20 ثانيه از بارفيكس آويزان شود. جاذبه زمين باعث به هم فشرده شدن ستون فقرات مي شود و بافت هاي اطراف آن را نازك تر مي كند و در نتيجه قد كوتاه تر مي شود.

آويزان شدن از بارفيكس برعكس جاذبه زمين عمل مي كند و باعث افزايش قد مي شود.

شنا
شنا از ميان انواع شنا، شناي قورباغه بيشتر از بقيه به كشش ستون فقرات كمك مي كند. از طرفي نيز شناور بودن در آب اثر جاذبه زمين را خنثي كرده و از اين رو در افزايش قد موثر است.

تغذيه
در كنار ورزش، تغذيه مناسب نيز در رشد قد موثر است. يك رژيم غذايي مناسب بايد هر 6 گروه غذايي (ميوه جات، سبزيجات، پروتئين ها، حبوبات، چربي ها و غلات) را شامل شود. تحقيقات نشان داده ويتامين آ، پروتئين و روي بيشترين تاثير را در افزايش قد دارند.

ويتامين ها
ويتامين آ علاوه بر اينكه براي رشد بدن ضروري است، براي بينايي و دستگاه ايمني و پوست نيز مفيد است.

كمبود اين ويتامين جلوي رشد استخوان ها را مي گيرد. با اين حال بايد توجه داشت مصرف بيش از حد اين ويتامين عوارض جانبي به دنبال دارد.

موادغذايي نظير هويج، پرتقال، ليموترش، جگر، ماهي قزل آلا، گوجه فرنگي و … سرشار از ويتامين آ است.

ويتامين دي نيز به رشد افراد كمك زيادي مي كند، از اين رو مصرف اين ويتامين براي كودكان ضروري است.

كمبود ويتامين دي در كودكان ميزان رشد را پايين مي آورد. ريزمغذي روي به رشد، سلول سازي و بازسازي بافت هاي بدن كمك مي كند.

كمبود روي مشكلاتي نظير مشكلات گوارشي را به دنبال دارد. اين ماده در شير، تخم مرغ، سبزيجات، غلات و غذاهاي دريايي موجود است. مصرف روزانه 15 ميلي گرم از اين ماده براي نوجوانان در حال رشد توصيه مي شود.

پروتئين ها
پروتئين ها به رشد بدن و بازسازي بافت هاي بدن كمك مي كند. مصرف روزانه 45 تا 55 گرم پروتئين در سن رشد توصيه مي شود.

ادامه مطلب

امکان ارسال نظر وجود ندارد