جزایر اماراتی، طرحی آمریکایی که خلیج فارس را نابود می‌کند | جوانها

جزایر اماراتی، طرحی آمریکایی که خلیج فارس را نابود می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس، احداث جزایر مصنوعی از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس و به خصوص امارات متحده عربی سبب شده است، تا این موضوع با حساسیت بیشتری از سوی کشورهای منطقه و به خصوص ایران دنبال شود.
بنابر این گزارش، مقامات ایرانی تا بحال تذکرات فراوانی را به مقامات اماراتی به دلیل احداث این جزایر و عدم هماهنگی با مقامات کشورهای حاشیه خلیج فارس به خصوص ایران داده اند.
در چنین شرایطی تحلیل تاثیرات زیست محیطی و سیاسی این مسئله بسیار مهم به نظر می رسد، چرا که هرگونه سستی در پیگیری این مسئله سبب به خطر افتادن منافع ملی کشور خواهد شد.

*منافع اقتصادی اولویت کشورهای عربی

آلودگی زیست محیطی سال‌های اخیر در نتیجه فعالیت‌های انسانی و بهره‌برداری بی‌رویه از طبیعت بوده است. آلودگی آب‌ها بخش قابل توجهی از بحران ‌آلودگی محیط زیست را تشکیل می‌دهد. آب‌های نیلگون خلیج فارس نیز از قاعده مستثنی نبوده است لذا بحران‌های زیست محیطی این اکوسیستم را نیز آلوده نموده است.
طبیعتا حفاظت از این منطقه وظیفه کلیه کشورهای خلیج فارس می‌باشد اما کشورهای عربی منطقه، نه تنها به حفاظت از محیط زیست خلیج فارس اهمیتی نمی‌دهند بلکه تنها به منظور تامین منافع اقتصادی خود بر گسترش آن می‌افزایند.

*امارات بزرگترین آلوده کننده خلیج فارس

امارات متحده عربی از کشورهای جنوبی خلیج فارس در زمینه گسترش آلودگی‌های زیستی، گوی سبقت را از دیگران همسایگان ربوده است. ساخت جزایر مصنوعی در سواحل دبی بر این نکته اذعان دارد. در واقع امارات با ساخت جزایر مصنوعی در سواحل خود ضمن سوء استفاده از قوانین بین‌المللی، محیط زیست خلیج فارس را نابود می‌کند.

*خلیج فارس بزرگترین تامین کننده گوشت سفید ایرانیان

خلیج فارس با مساحتی برابر ۴۰ هزار کیلومتر مربع از یک طرف توسط تنگه هرمز به اقیانوس هند راه دارد و در منطقه گرمسیری و خشک واقع شده است. حداکثر درجه حرارت آب خلیج فارس در تابستان گاهی به ۳۶ تا ۳۷ درجه می‌رسد که البته میانگین آن در سطح دریا بین ۲۶ تا ۲۷ درجه است و در اثر شدت گرما میزان تبخیر نیز بسیار بالا است و به ۱۴۰۰ میلیون لیتر در سال می‌رسد.
با این شرایط خلیج فارس از تنوع زیستی بالایی برخوردار است. به طوری که در میان علف‌های دریایی آن بیش از ۶۰۰ گونه جانوران آبزی زندگی می‌کنند. بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ گونه ماهی در این دریا زندگی می‌کند که از تعداد زیادی از این ماهیان بهره‌برداری اقتصادی می‌شود. آبسنگ‌های مرجانی، جوامع جلبکی، درختان حرا و مانگرو، ۵۰۰ گونه ماهی، ۱۵ گونه میگو و ۵ گونه نادر لاک‌پشت دریایی از دیدنی‌های منحصر به فرد این دریاست. اهمیت خلیج فارس در ابعاد اقتصادی نه تنها نیاز بسیاری از بخش‌های اقتصادی را فراهم می‌کند بلکه در بعدهای تغذیه‌ای نیز بزرگ‌ترین تامین کننده گوشت سفید مصرفی ایرانیان است.

*خیج فارس آلوده ترن منطقه دریایی جهان

اما میزان تخلیه آب در منطقه خلیج فارس به خاطر موقعیت‌ خاص جغرافیایی این منطقه و کم عرضی دهانه تنگه هرمز سبب عدم تخلیه مناسب آب در راستای کاهش تغلیظ عوامل شیمیایی وغیرطبیعی در این پهنه آبی است که بیش از پیش اکولوژی این منطقه را در برابر عوامل طبیعی و مصنوعی آسیب پذیر کرده است.
این آبراهه بزرگ هم اکنون با مشکلات و ضایعات زیست محیطی فراوانی روبروست که بخش عمده و اصلی آن به فعالیت‌های انسانی بازمی‌گردد. این تهدیدات ابعاد مختلفی دارند و از آلودگی‌های نفتی تا صید بی‌رویه و ایجاد ساختارهای مصنوعی و خشک کردن برخی قسمت‌های این آبراهه بزرگ را شامل می‌شود.
در حال حاضر میزان آلودگی زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان حدود ۳٫۱ درصد است که ۴۷ برابر حد متوسط بین‌المللی است.
حدود ۹۰ درصد صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی خلیج فارس به وسیله نفتکش‌های دنیا از تنگه هرمز صورت می‌گیرد و سالیانه حدود ۴۰ هزار شناور از این تنگه عبور می‌کند. طبق آمارها و تخمین‌های زده شده ۵۷٫۱ درصد آلودگی‌های نفتی خلیج فارس مربوط به حمل و نقل نفتکش‌ها و ۲۲٫۴ درصد مربوط به بهره‌برداری از دریا است این در حالی است که این آمار و ارقام در دیگر دریاهای جهان در بدترین شرایط به ترتیب ۱۵٫۴ و ۴٫۴ درصد بوده است. در واقع تمامی مشتریان نفت این منطقه در آلودگی خلیج فارس نقش دارند.
متاسفانه منطقه خلیج فارس و دریای عمان بر اساس آخرین آمار ارائه شده در گزارش‌های جهانی بر اثر ورود آلاینده‌ها از کشتی‌های نفتی و تجاری و ۱۰ میلیون تن آلاینده جنگی و فاضلاب یکی از آلوده‌ترین مناطق دریایی جهان است.

* آلودگی‌هایی با منشا اماراتی

خلیج فارس یکی از بزرگترین خلیج‌های کره زمین است که دسترسی و بهره‌برداری از منابع آن میان هشت کشور تقسیم شده است. شش کشور عربی خلیج فارس با وجودی که فقط ۵۰ درصد ساحل این پهناب را در اختیار دارد اما منشا بیش از ۹۰ درصد آلودگی آن هستند. از جمله مهمترین منابع آلوده کننده در سال‌های اخیر مسئله ساخت جزایر مصنوعی در سواحل کشور امارات متحده عربی است. اما چگونه این جزایر ایجاد شده و موجبات آلودگی زیستی را فراهم می‌آورند.

*جزایری با توان اسکان یک میلیون نفر

دولت امارات عربی متحد اعلام کرد: تا ده سال آینده ۳۲۵ جزیره مصنوعی در آب‌های خلیج فارس خواهد ساخت.
در ماه ژانویه سال ۲۰۰۲ میلادی بود که امیرنشین دبی شروع به ساخت جزایر مصنوعی نمود. نام این طرح که “نخل ” نام داشت به سفارش شیخ محمد بن راشد آل مکتوم انجام گرفت. و شامل سه جزیره مصنوعی به شکل نخل می‌باشد بانام نخل‌های جمیرا، نخل جبل علی، نخل دیرا، که پس از اتمام این سه پروژه ۲۵۰ کیلومتر به سواحل امارت افزوده خواهد شد. کارشناسان زمان اتمام این پروژه‌ها را بین سال‌های ۲۰۱۰ الی ۲۰۱۵ می‌دانند.
همچنین پروژه مصنوعی دیگری در حال اجرا است که مجزی از سه جزیره فوق است و آن یک جزیره مصنوعی به شکل نقشه کره زمین (العالم) می باشد که خود شامل ۳۰۰ جزیره است. این جزیره دارای ابعاد ۶ کیلومتر عرض و ۹ کیلومتر طول می‌باشد که نام جزیره‌های درونی آن بر اساس نام کشورهای جهان می‌باشد. جزیره جمیرا با یک تنه اصلی و هفده شاخه، در محدوده‌ای به ابعاد پنج کیلومتر در پنج کیلومتر گسترده است. جزیره دیرا به تنهایی در حدود چهل و شش میلیون متر مربع مساحت دارد و به شکل درخت نخلی با چهل و یک شاخه طراحی شده است. دیرا خود به تنهایی بزرگترین جزیره مصنوعی جهان خواهد بود و توانایی اسکان حدود یک میلیون نفر را خواهد داشت.

*تقلید کشورهای عربی خلیج فارس از امارت متحده عربی

این جزایر قرار است در حاشیه سواحل دبی که یکی از هفت امارت این کشور کوچک حاشیه جنوبی خلیج فارس است احداث شوند،‌اما طرفداران محیط زیست معتقدند که این توسعه جدید عوارض سنگینی را بر اکوسیستم منطقه خاص حوزه خلیج فارس وارد می‌کند.
لازم به ذکر است که شیوخ دیگر امارات نیز در رقابتی آشکار با امارت دبی ساخت جزایر مصنوعی را در دستور کار خود قرار دادند. امیرنشین راس الخیمه نیز در حال احداث جزیره مصنوعی “القصر ” توسط شرکت الوسام عربستان است. النجوم ده جزیره مصنوعی است که توسط امیرنشین شارجه در حال در جریان ساخت است. بزرگترین این جزایر جزیره “السعدیات ” ابوظبی است که با وسعت ۲۷ کیلومتر خواهد بود که برای احداث آن بیش از ۱۰۰ میلیارد درهم هزینه خواهد شد.
در پی ساخت جزایر مصنوعی از سوی کشور امارات کشورهای دیگر نیز اخیرا مانند کشور عمان به تبعیت از امارات درصدد ساخت جزایر مصنوعی در سواحل خود یعنی در سواحل جنوبی دریای عمان بر‌آمده‌اند که به منظور مستند کردن آشفتگی بر اثر ورود و ساخت این جزایر به این پهنه آبی در سیستم رسوبگذاری خلیج پژوهش‌هایی شکل گرفته است.

*سرمایه اماراتی، طرح آمریکایی

مهندسی به نام “لوئیس آجیمیل ” از ایالات متحده آمریکا طراح جزایر مصنوعی اماراتی بوده است. مجری این پروژه نیز تشکیلاتی دولتی توسعه “النخیل ” می‌باشد که میزبان شرکت‌هایی از هلند و بلژیک می‌باشند. این شرکت متخصص ایجاد جزایر مصنوعی و خشکاندن زمین است. گفتنی است که النخیل کنسرسیوم سه جانبه اماراتی، آمریکایی و انگلیسی است که کار ساخت جزیره مصنوعی النخیل و العالم را آغاز کرده است. بودجه‌ای ۲۰ میلیارد دلاری را برای آن در نظر گرفته است.

ادامه مطلب

ارسال نظر