دستور قذافی برای حمله تروریستی لاکربی | جوانها

دستور قذافی برای حمله تروریستی لاکربی

به گزارش فارس، “مصطفى عبد الجلیل ” که روز دوشنبه در اعتراض به اقدامات رژیم معمر القذافی رئیس جمهوری لیبی در سرکوب تظاهرات مردم این کشور استعفا کرد، فاش کرد که حمله تروریستی لاکربی به دستور قذافی انجام شده است.
بر اساس گزارش‌های خبری، در تظاهرات یک هفته گذشته لیبی، حدود هزار نفر به دست نیروها و مزدوران خارجی لیبی کشته شده‌اند.

وزیر مستعفی دولت قذافی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه سوئدی “اکسپرسن ” که در لیبی حاضر است، تاکید کرد که حادثه لاکربی در سال ۱۹۸۸ به دستور شخص قذافی انجام شده است.

مصطفى عبد الجلیل به خبرنگار روزنامه اکسپرسن گفت: دلیلی دارم که نشان می‌دهد معمر القذافی دستور حمله لاکربی را صادر کرده است.

در ۲۱ دسامبر ۱۹۸۸ هواپیمای خطوط مسافری پان امریکن بر فراز دهکده لاکربی در اسکاتلند منفجر شد و تمام ۲۷۰ مسافر و خدمه آن جان باختند.

فاجعه هوایی لاکربی در آن سال‌ها به بزرگترین جریان تحقیق و بازجویی تاریخ انگلستان تبدیل شد. این حادثه تروریستی را عموماً حمله‌ای به آمریکا تلقی کردند، چون ۱۸۹ نفر از قربانیان آمریکایی بودند. ماجرای لاکربی تا پیش از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مرگبارترین حمله به شهروندان آمریکایی تلقی می‌شد.

دولت‌های آمریکا و انگلیس، لیبی را مسئول بمب‌گذاری در این هواپیما معرفی کردند که به وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه لیبی منجر شد. در سال ۲۰۰۳ دولت لیبی رسماً مسئولیت بمبگذاری در یک هواپیمای مسافربری شرکت پان امریکن در سال ۱۹۸۸ را قبول کرد. عبدالباسط مقرحی تنها فردی است که در ارتباط با این بمب‌گذاری محکوم شده است.

ادامه مطلب

ارسال نظر