سه مورد از مهمترین عوامل مرگ زودرس

سه مورد از مهمترین عوامل مرگ زودرس

مورد از مهمترین عوامل مرگ زودرس | www.javanha.biz

نارسایی قلبی می‌تواند به صورت حاد باشد اما اکثر مواقع به صورت مزمن است و اگر درصدد کنترل ریسک فاکتورها نباشیم، بیماری پیشرفت کرده و بیمار را زمینگیر خواهد کرد.

رئیس بخش قلب و عروق بیمارستان مسیح دانشوری گفت: فرد سیگاری با استعمال سیگار سلامت خود را با اراده خود از بین می‌برد؛ طبق آمارهای جهانی شایع‌ترین علل مرگ و میر زودرس و قابل پیشگیری به ترتیب استعمال سیگار، تصادفات و زندگی کردن در کنار یک فرد سیگاری است.

بابک شریف کاشانی در گفت‌وگو با فارس نارسایی قلب را به تنهایی یک بیماری ندانست و افزود: مردم بر اساس یک باور اشتباه معتقدند که اگر فشار خون بالا برود، حتماً‌ علائمی در بدن ظهور می‌کند اما این‌چنین نیست و فشار خون را قاتل بی‌صدا می‌دانیم.

وی گفت:نارسایی قلب حاصل انواع بیماری‌هایی است که می‌تواند قلب را درگیر کنند اما وقتی که به‌وجود می‌آید، درمان خاص خود را می‌خواهد و هزینه‌های درمان هنگفتی را به بیماران یا سیستم درمانی تحمیل می‌کند.

وی تأکید کرد: مردم باید آگاهی داشته باشند و بدانند چطور از این وضعیت خطیر پیشگیری بکنند، برای پیشگیری از نارسایی قلب باید ریسک فاکتورها یا عوامل خطرساز قلبی را بشناسیم و با آنها برخورد کنیم.

رئیس بخش قلب و عروق بیمارستان مسیح دانشوری اظهار داشت: نارسایی قلبی می‌تواند به صورت حاد باشد اما اکثر مواقع به صورت مزمن است و اگر درصدد کنترل ریسک فاکتورها نباشیم، بیماری پیشرفت کرده و بیمار را زمینگیر خواهد کرد.

شریف کاشانی گفت: فشارخون و سیگار دو عامل بسیار مهم و تأثیرگزار برای ایجاد تنگی عروق کرونر است و بیماری‌های عروق کرونر به نارسایی قلبی منجر می‌شوند و در بعضی از موارد بدون اینکه عروق کرونر را درگیر کند، مستقیماً باعث یا عامل نارسایی قلبی شود.

وی با اشاره به یکی از باورهای غلط مردم در خصوص فشارخون افزود: مردم بر اساس یک باور اشتباه معتقدند که اگر فشار خون بالا برود، حتماً‌ علائمی در بدن ظهور می‌کند اما اینچنین نیست و ما فشار خون را قاتل بی‌صدا می‌دانیم و دلیل این نامگذاری این است که معمولاً فشار خون بالا وقتی علامت می‌دهد که کار از کار گذشته است بنابراین افراد باید فشار خون خود را به صورت مداوم کنترل کنند، این کار بی‌هزینه، بدون خطر و ساده‌ است که می‌تواند از یک بیماری بسیار جدی پیشگیری کند.

رئیس بخش قلب و عروق بیمارستان مسیح دانشوری، سیگار را به‌عنوان سردسته مواد دخانی و در دسترس‌ترین این مواد معرفی کرد و گفت: فرد سیگاری با استعمال سیگار سلامت خود را با اراده خود از بین می‌برد؛ طبق آمارهای جهانی شایع‌ترین علل مرگ و میر زودرس و قابل پیشگیری به ترتیب استعمال سیگار، تصادفات و زندگی کردن در کنار یک فرد سیگاری است.

وی تصریح کرد: در واقع در کشنده‌های زودرس قابل پیشگیری، سیگار رتبه‌ اول و سوم را به خود اختصاص می‌دهد، فرد سیگاری هم برای خودش و هم برای دیگران خطر ایجاد می‌کند، او می‌تواند با ترک سیگار باعث کم شدن این خطر شود و اگر قدرت ترک سیگار را ندارد، می‌تواند از مراکز تخصصی ترک سیگار کمک بگیرد

ادامه مطلب

ارسال نظر