طراحی لباس اسلامی برای امدادگران زن +عکس | جوانها

طراحی لباس اسلامی برای امدادگران زن +عکس

به گزارش فارس، كشور ما از جمله سيل، زلزله، رانش زمين و همچنين حوادث دست ساخت انسان مانند تصادفات جاده‌اي نيز هر ساله قربانيان زيادي مي‌گيرد. چنين حوادث و سوانحي به شدت زندگي بازماندگان را تحت تأثير منفي خود قرار مي‌دهد به طوري كه تا سال‌هاي بعد نيز همچنان بازماندگان تحت تأثير منفي حوادث و بلايا قرار دارند.

اين در حالي است كه اصولاً بيش از نيمي از بازماندگان از حوادث و سوانح را زنان و كودكان تشكيل مي‌دهند. اين گروه به ويژه كودكان كم سن به شدت در حوادث و بلايا آسيب‌پذيري ويژه‌اي دارند، زنان نيز در مقايسه با مردان بيشتر تحت تأثير حوادث و بلايا قرار مي‌گيرند، با اين حال در برنامه‌هاي مختلف امداد و نجات توجه خاص يا ويژه‌اي به اين دو گروه كه از آسيب‌پذيرترين گروه‌ها به شمار مي‌آيند نشده است.

 

طراحی لباس اسلامی برای امدادگران زن +عکس

 

 

 

همچنين، نبود توجه ويژه به زنان و كودكان در فعاليت‌هاي مختلف امدادي در حالي است كه شناسايي نيازها و تأمين نيازهاي مصرف‌كننده خدمات، يكي از مباحث نوين و جديد در ارائه خدمات بهداشتي و درماني است. در سيستم ارائه خدمات درماني و امدادي ضرورت دارد كه خدمات ارائه شده متناسب با نيازهاي مصرف‌كنندگان خدمات باشد. با اين حال برنامه جامعه كه تأمين‌كننده نياز اين گروه از مصرف‌كنندگان خدمات باشد به صورت مدون و منسجم طراحي و تنظيم نشده است.

نكته بسيار مهم ديگري كه ضرورت توجه خاص به ارائه خدمات امدادي و نجات به زنان و كودكان را از اهميت بيشتري برخوردار مي‌كند توجه به ابعاد فرهنگي، اعتقادي و شرعي در ارائه خدمات امداد و نجات است. اگرچه، در فعاليت‌هاي امداد و نجات، ضرورت نجات مصدومان از هر اصلي مهم‌تر است با اين حال، در مواردي كم توجهي به مسائل شرعي و فرهنگي خاص كشور، مانع از فعاليت‌هاي امدادي امدادگران مرد نسبت به مصدومان زن شده است.

* فعاليت زنان امدادگر بر سرعت و كيفيت ارائه خدمات به زنان آسيب ديده مي‌افزايد

ابوالحسن فقيه رئيس جمعيت هلال احمر در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: از آن جايي كه با فعاليت و حضور امدادگران زن مشكلات شرعي كاهش مي‌يابد، به نظر مي‌رسد فعاليت زنان امدادگر بتواند بر سرعت و كيفيت ارائه خدمات به زنان آسيب ديده بيفزايد.

وي ادامه داد: همچنين زنان به هنگام سانحه نياز به كمك‌هاي ويژه‌اي دارند كه يك امدادگر زن بدون هيچ گونه مشكل شرعي و فرهنگي و با كيفيت بهتري قادر به ارائه اين خدمات ‌باشد، زنان با شرايط و وضعيت‌هاي خاصي در دوره‌هاي مختلف زندگي روبه‌رو هستند مانند بارداري، شيردهي و وضع حمل ‌كه موقعيت‌هاي چالش برانگيز شديدي را در مواقع بحراني امداد و نجات ايجاد مي‌كنند كه وجود امدادگران زن در چنين دوره‌هايي در مواقع بحراني نه تنها مي‌تواند كمك مؤثري به امدادگران مرد باشد و از فشار و استرس آنان بكاهد بلكه باعث اطمينان و آرامش خاطر مصدوم نيز خواهد شد و در نتيجه از پيچيدگي و وخامت چنين وضعيت بحراني بكاهد.

فقيه بيان داشت: مسلم است كه وجود چنين حساسيت‌هاي فرهنگي و شرعي، فعاليت امدادگران زن در عرصه‌هاي امداد و نجات را بسيار برجسته و ضرورت مشاركت زنان در فعاليت‌هاي امداد و نجات را بسيار پررنگ‌تر كرده است.

 

طراحی لباس اسلامی برای امدادگران زن +عکس

 

رئيس جمعيت هلال احمر تصريح كرد: علاوه بر اين تجارب نيز نشان داده است كه وجود امدادگران زن در مواقع بحراني مايع آرامش مصدومان بوده و حضور و وجود امدادگران زن در عمليات امداد و نجات حتي در زماني كه امدادگران زن قادر به انجام فعاليت‌هاي سنگين نباشند نيز مي‌تواند به كاهش استرس و رنج مصدومان كمك كند و باعث آرامش خاطر آنان شود به ويژه در خصوص مصدومان زن و كودك وجود امدادگر زن در عمليات امدادي مي‌تواند به كاهش فشار و آسيب‌رواني آنان كمك فراواني كند.

فقيه خاطرنشان كرد: جمعيت هلال احمر در گذشته تنها لباس مخصوص مردان امدادگر را طراحي و توليد كرده بود و زنان امدادگر هلال احمر فاقد لباس امدادگري بودند كه در اين راستا براي نخستين لباس مخصوص زنان امدادگر (توانا) با همان رنگ قرمز و با توجه به شئونات اسلامي و در نهايت راحت بودن لباس براي فعاليت امدادي آنان طراحي شده است.

* طراحي لباس مخصوص زنان امدادگر (توانا) براي نخستين‌بار در كشورهاي اسلامي

در حال حاضر نخستين گروه‌ امدادي براي نجات و مراقبت از آسيب‌ديدگان فجايع نيروي جمعيت هلال احمر هستند و به اين نيروها بايد اقدامات تكميلي و كمكي بخش همگاني را نيز افزود از جمله عمليات جستجو و نجات كه مانند بسياري از وظايف همگاني ديگر در زمينه انجام اقدامات هماهنگ گاهاً از هيچگونه سازماندهي و مديريت كاملي برخوردار نيست و ديده شده است كه در برخي حوادث به دليل ضعف ساختار امدادرساني و نوع نيروهاي مداخله كننده به نتايج مطلوب نرسيده‌ايم.

محمود مظفر رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: ضرورت وجود روش‌هايي براي حضور گروه‌هاي خاص امدادگر و بهره‌گيري از آنها در قالب تيم‌ها و گروه‌هاي نجات محسوس بوده كه از اين ميان مي‌توان به حضور زنان و مشاركت اين قشر در حوزه‌هاي مختلف مديريت بحران و امداد و نجات اشاره كرد.

وي ادامه داد: از سوي ديگر بارها ديده شده است كه عمليات جستجو و نجات و امدادرساني به زنان و كودكان با مشكلات و تنگناها و حتي ملاحظات اخلاقي رو به ‌رو بوده كه ارائه شيوه‌نامه يا چگونگي مشاركت زنان در موقعيت‌هاي مختلف از چرخه مديريت بحران به عنوان يك موضوع مهم قابل تعامل مطرح و استفاده مناسب و مطلوب از اين ظرفيت بالقوه اجتناب‌ناپذير است.

مظفر بيان داشت: طراحي لباس مخصوص زنان امدادگر (توانا) براي نخستين‌بار است كه در كشورهاي اسلامي و حتي در دنيا صورت مي‌پذيرد زيرا در كشورهاي غربي امدادگران مرد و زن به دليل عدم داشتن اعتقادات ما در كشورهاي اسلامي لباس آنان تفكيك شده نيست و در كشورهاي اسلامي نيز اين كشورها اصلأ توان و ظرفيت چنين تفكيك‌هاي ندارند و به واقع جمعيت هلال احمر ايران در حال حاضر تنها جمعيت دنيا است كه لباس مخصوص زنان امدادگر طراحي كرده است.

دفتر امور زنان جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران، با هدف كاستن از آلام و رنج‌هاي انسان‌ها و همچنين، ارتقاي كيفيت ارائه خدمات به زنان و كودكان قربانيان حوادث و سوانح و در نظر گرفتن ملاحظات شرعي و فرهنگي به تدوين طرح تشكيل تيم‌هاي امدادي تخصصي زنان پرداخته است و هدف كلي اين طرح نيز امداد رساني صحيح و به موقع و به بهترين شيوه ممكن به زنان آسيب‌ ديده در سوانح، با توجه به ابعاد فرهنگي و شرعي است

دامنه مطالعاتي اين طرح در حوزه وظايف و اختيار جمعيت هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران در نظر گرفته شده و طرح جامع امداد و نجات كشور مبناي اوليه ارزيابي، تأثير و مداخله انساني در ارائه خدمات اضطراري به دنبال وقوع بحران را تشكيل مي‌دهد و براساس آن عمليات امداد و نجات به عنوان بخش عمده مرحله مقابله شامل جستجو، نجات، ارائه كمك‌هاي اوليه، انتقال مجروحان، تغذيه اضطراري، تأمين سر پناه اضطراري، تخليه جمعيت، تأمين امكانات و دريافت و توزيع كمك‌هاي مردمي در نظر گرفته شده است.

* شرم و حياي زنان مانع از بيان مشكلات خود و خانواده‌شان به امدادگران مرد مي‌شود

فرحناز رافع مشاور رئيس جمعيت هلال احمر در امور بانوان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به طراحي و توليد لباس مخصوص زنان امدادگر (توانا) براي نخستين‌بار براي حضور هرچه بهتر و راحتر امدادگران زن در حوادث مختلف اظهار داشت: يكي از نكاتي كه مي‌بايستي در اجراي طرح زنان امدادگر (توانا) مورد توجه قرار گيرد اجراي آن در استاني و همچنين رويكرد مثبت گروه‌هاي موجود در رسيدن به نتايج مطلوبتر در هر يك از استان‌ها حائز اهميت است.

رافع افزود: بي‌توجهي به نيازهاي خاص زنان و كودكان باعث ناكامي تيم‌هاي امدادي در ارائه خدمات و انجام وظيفه اساسي خود خواهد شد به طوري كه ممكن است در پاره‌اي از موارد اين گروه از مصدومان و آسيب‌ديدگان از دريافت خدمات مورد نياز محروم شوند تجارب امدادگران نشان مي‌دهد كه در بعضي از شرايط و موقعيت‌ها، شرم و حياي زنان مانع از بيان مشكلات خود و خانواده خود به امدادگران مرد شده است و در نتيجه علي‌رغم حضور امدادگران و وجود امكانات و كمك‌هاي مورد نياز بعضي از زنان قادر به دسترسي به خدمات مورد نياز خود نبوده‌اند.

 

طراحی لباس اسلامی برای امدادگران زن +عکس

 

وي خاطرنشان كرد: همكاري و مشاركت فعال تمام عوامل درگير، مديران سازمان‌ها و بخش‌هاي مختلف جمعيت هلال احمر و همچنين مراكز مرتبط و پشتيباني ستادي لازم و ضروري است و با عنايت به ساختار موجود و ويژگي‌هاي متفاوت هر يك از پهنه‌هاي حادثه‌ خيز كشور و ظرفيت‌هاي عملياتي مناطق مختلف توجه به موارد بعدي را جلب مي‌كند.

ادامه مطلب

امکان ارسال نظر وجود ندارد