چند راهکار برای بهبود جوش صورت | جوانها

چند راهکار برای بهبود جوش صورت

متخصصان پوست معتقد هستند: اولين عامل مهمي که منجر به بروز جوش‌هاي ناخوشايند پوستي مي شود، تغييرات هورموني بدن و عامل دوم ناتواني پوست در دفع بافت مرده كه پاکسازي اين بافت ضروري و حساس است، اين در حاليست كه باور عمومي عامل اين جوش‌ها را اغلب باكتري يا ميكروب مي‌دانند.

به گزارش ايسنا، متخصصان پوست در دانشكده بهداشت عمومي هاروارد چند نكته ساده و كم‌خرج اما مهم را براي پيشگيري يا كاهش بروز جوش‌هاي صورت توصيه كرده‌اند.

به گزارش شبكه خبري تورنتو نيوز، اين متخصصان تاكيد دارند:

– زياد در معرض نور خورشيد قرار نگيريد.

قرار دادن پوست بدن در معرض نور مستقيم خورشيد اگرچه ممكن است براي برنزه کردن پوست بدن بسيار ايده آل به نظر برسيد اما براي کساني که از عارضه جوش‌هاي پوستي رنج مي برند، مضر و نامناسب است. تابش مستقيم و طولاني مدت نور خورشيد به پوست، نه تنها عارضه جوش‌هاي پوستي را تشديد مي کند بلکه مي تواند در طولاني مدت به پيري زودرس پوست و حتي سرطان پوست نيز منجر گردد.

– از شستن بيش از حد محل جوش‌ها خودداري کنيد.

بسياري از کساني که از جوش رنج مي برند، شستن زياد ناحيه جوش زده را خوب و مفيد تلقي کرده و براي درمان قطعي اين عارضه، مدام دوش مي گيرند و انواع اقسام صابونها را امتحان مي کنند. اين در حالي است که متخصصان پوست عقيده دارند که شستن پوست بيش از دو الي سه بار در روز نه تنها نتيجه مطلوب نخواهد داشت بلکه وضعيت جوش‌ها را وخيم تر نيز خواهد کرد.

جوش‌ها اغلب در صورت، سينه، پشت و ديگر نقاط بدن ديده مي شود. شستن افراطي جوشها معمولا با ترشح چربي بيشتر در ناحيه جوش زده همراه بوده و کمکي به درمان آن نمي کند.

همچنين استفاده از ضد عفوني کننده هاي قوي نظير الکل سفيد و يا استفاده بي‌رويه از فرآورده‌ها و کرم‌هاي به اصطلاح درمان کننده آکنه نيز توصيه نمي شود. اين دسته از ترکيبات علاوه بر اينکه پيري زودرس را به دنبال دارد، درمان واقعي جوش‌هاي پوستي را نيز به تعويق مي اندازد.

– در انتخاب صحيح ويتامين‌ها و مکمل‌ها دقت کنيد.

كارشناسان علوم تغذيه ميزان مجاز مصرف يد را در حدود ۱۵۰ ميكروگرم در روز توصيه مي کنند. اما بسياري از پزشکان بر اين عقيده هستند که مصرف بيش از اين مقدار در بروز جوشهاي پوستي موثر خواهند بود. بنابراين از مصرف مکمل‌هايي که دوزهاي غيرمجازي از اين عنصر را وارد بدن مي کنند، پرهيز کنيد.

استفاده از مکمل‌هاي افزاينده ترشح طبيعي هورمون تستوسترون نيز همانند تزريق مستقيم خود تستوسترون مي تواند منجر به بروز آکنه و جوش‌هاي پوستي گردد.

– از کندن و دستکاري كردن جوش‌ها جدا پرهيز کنيد.

بسياري از کساني که از جوش و يا از ديگر عوارض پوستي رنج مي برند، ناخواسته و ناخودآگاه جوش‌ها را دستکاري مي کنند. وسوسه انجام اين کار به قدري قوي است که حتي برخي از افراد عليرغم داشتن اطلاعات و آگاهي لازم در مورد عوارض اين کار، آن را خوداگاهانه نيز انجام مي دهند.

فشردن جوشها باعث نفوذ باکتري‌هاي موجود در آنها به لايه هاي عميق تر شده و احتمال نفوذ عفونت به خون را در پي دارد.

– استرس را از خود دور کنيد.

استرس تاثير مستقيم بر جوش‌هاي پوستي ندارد اما اين پديده رواني مي تواند تعادل هورموني بدن را تحت تاثير قرار داده و آن را بر هم بزند. نتيجه استرس حتي به صورت چرب شدن پوست و بروز جوش‌هاي پوستي نيز ديده مي شود.

– به سلامت و تغذيه مناسب خود توجه كافي داشته باشيد.

مصرف آب فراوان در طول روز يکي از رموز سلامت و تندرستي است که نيز مورد توجه قرار گرفته است. خواب کافي، تمرين مناسب، پرهيز از خوردن غذاي چرب و محرك، نوشيدن آب فراوان و موارد مشابه به رغم اينکه بسيار ساده و پيش پا افتاده به نظر مي رسند اما در سلامت بدن و در پيشگيري از جوش و ساير ناراحتي ها و عوارض پوستي بسيار موثر هستند.

– پوست خود را در برابر چربي و عوامل عفونت زا محافظت كنيد.

بهداشت پوست را رعايت کنيد، دستهاي خود را مرتب بشوييد، اما همانطور كه توصيه شد از شستن افراطي محل جوش‌ها به شدت پرهيز كنيد. رعايت بهداشت عمومي بدن نكته كمكي در بهبود اين بثورات جلدي ناخوشايند است. همچنين اگر ورزش مي كنيد پس از هر نوبت تمرين دوش بگيرد.

ادامه مطلب

امکان ارسال نظر وجود ندارد